Gyermekeim ugyanolyan örömmel fogyasztják, mint a „tejbegrízt”. :) (Az én „tejbegrízem” receptjét is leírom hamarosan.)
A zabot és a diót alapvető élelmiszernek nevezném ki, mondjuk a búzafinomlisztből készült kenyér és a tej helyett. Napi szinten kellene ezeket fogyasztani.
A zab áldásos hatásairól dióhéjban: „Beltartalmi értékeit tekintve a zab az egyik legértékesebb gabona. A zab rendelkezik az összes gabona közül a legjobb minőségű fehérjével. A nyolc esszenciális aminosav optimális mennyiségben található meg benne. Olyan anyagokat tartalmaz, amelyek élettel töltik fel a szervezetet, így például depresszió esetén is alkalmazható a jó hangulat elősegítésére. A vitaminokat és a nyomelemet is nagyszerű összetételben tartalmazza. Minden más gabonánál több kalcium, vas, foszfor és magnézium van benne. Kiváló cink- és mangánforrás. Többféle B vitamint és antioxidánst tartalmaz. További pozitív előnye, hogy a szervezetben megköti a savakat….” (Napfényes Élet Alapítvány – Gabonaételek, 2007).
A dió csodálatos hatásairól az egészségre már korábban itt írtam: http://szeretet-egeszseg-harmonia.blog.hu/2017/03/02/diotej
Ez a zabkása fogyókúrázók számára is nyugodtan ajánlható reggelire, ugyanis lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaz. A kókuszvirágcukor glikémiás indexe alacsony, így ezzel nyugodtan édesíthetünk, de azért az ezzel történő édesítést sem kell túlzásba vinni.
A brazil dió kiváló szelénforrás. Mivel Magyarországon a talaj szelénben szegény, ezért ennek a nyomelemnek a folyamatos utánpótlására fokozottan kellene mindenkinek ügyelni.
Egy kérésem lenne: ne rontsuk el ezt a fantasztikus ételt azzal, hogy állati tejjel készítjük el! A tej ugyanis olyan savas környezetet hoz létre a szervezetben, amely meggátolja a zabban és a dióban lévő számos ásványi anyag és vitamin optimális hasznosulását. (Mint ahogy egyéb élelmiszerekét is….)
Elkészítési idő: kb. 15 perc
Hozzávalók 4 adaghoz: A csésze 3 dl-es.
A zabkásához:
- 3 csésze rizstej (vagy egyéb tetszőleges növényi tej)
- 1 csésze darált zabpehely (nem feltétlenül fontos ledarálni, de így kellemesebb állaga lesz)
- 1 csapott evőkanál kókuszolaj
- 3 evőkanál kókuszvirágcukor
A zabkása tetejére:
- 2 marék dió
- 2-3 szem brazil dió (opcionális, de ajánlott, mert nagyon jó szelénforrás)
- Kevés kókuszvirágcukor (ízlés szerint)
- Esetleg kevés fahéj vagy malátapor ízlés szerint
- Idénygyümölcs (jelen esetben földieper)
Elkészítés:
A zabpelyhet igény esetén ledaráljuk. (Én ezt kb. 1-2 perc leforgása alatt egy nagy teljesítményű turmixgépben teszem.). A rizstejet felforraljuk, hozzáadjuk a zabpelyhet, kézi habverő segítségével simára keverjük, ügyelve arra, hogy ne maradjon csomós. Majd hozzáadjuk a kókuszvirácukrot és a kókuszolajat. Kb. 5 percig folyamatos kevergetés mellett főzzük. Nem kell, hogy teljesen besűrűsödjön, mivel tovább sűrűsödik a hűlési folyamat során is a tányéron. Tányérokra szedjük, néhány percig pihentetjük.
A tetejére:
A diót száraz serpenyőben kevergetve pár perc alatt megpirítjuk, majd a brazil dióval törőmozsárban összetörjük és elkeverjük a kókuszvirágcukorral, a zabkása tetejére szórjuk. Tetszőleges idénygyümölccsel vagy esetleg aszalt gyümölccsel tálaljuk.
Jó étvágyat kívánok!